The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) presented the 87th Academy Awards ceremony (The Oscars) an annual American awards ceremony at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles, California.
87th Academy Awards honored the best films of 2014 and presented Academy Awards in 24 categories. It was televised in the United States by ABC on Sunday, February 22, 2015.
The award ceremony was produced by Neil Meron and Craig Zadan and directed by Hamish Hamilton. It was hosted for first time by American actor, writer, producer, director, magician, comedian, and singer, Neil Patrick Harris.
Check out the full list of winners:
Best Picture
Winner Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (Fox Searchlight Pictures)
- American Sniper (Warner Bros. Pictures)
Boyhood (IFC Films)
The Grand Budapest Hotel (Fox Searchlight Pictures)
The Imitation Game (The Weinstein Company)
Selma (Paramount Pictures)
The Theory of Everything (Focus Features)
Whiplash (Sony Pictures Classics)
Best Actress in a Leading Role
Winner Julianne Moore, Still Alice
- Marion Cotillard, Two Days, One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild
Best Actor in a Leading Role
Winner Eddie Redmayne, The Theory of Everything
- Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman
Best Actress in a Supporting Role
Winner Patricia Arquette, Boyhood
- Laura Dern, Wild
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods
Best Actor in a Supporting Role
Winner J.K. Simmons, Whiplash
Best Director
Winner Alejandro González Iñárritu, Birdman
- Richard Linklater, Boyhood
Bennett Miller, Foxcatcher
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, The Imitation Game
Writing (Adapted Screenplay)
Winner The Imitation Game, Graham Moore
- American Sniper, Jason Hall
Inherent Vice, Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything, Anthony McCarten
Whiplash, Damien Chazelle
Writing (Original Screenplay)
Winner Birdman, Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo
- Boyhood, Richard Linklater
Foxcatcher, E. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson and Hugo Guiness
Nightcrawler, Dan Gilroy
Best Animated Feature Film
Winner Big Hero 6 (Walt Disney Pictures)
- The Boxtrolls (Focus Features)
How to Train Your Dragon 2 (DreamWorks Animation)
Song of the Sea (GKIDS)
The Tale of Princess Kaguya (GKIDS)
Best Animated Short Film
Winner Feast – Patrick Osborne and Kristina Reed
- The Bigger Picture – Daisy Jacobs and Christopher Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo and Dice Tsutsumi
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins
Best Production Design
Winner The Grand Budapest Hotel (Adam Stockhausen; Anna Pinnock)
- The Imitation Game (Maria Djurkovic; Tatiana Macdonald)
Interstellar (Nathan Crowley; Gary Fettis, Paul Healy)
Into the Woods (Dennis Gassner; Anna Pinnock)
Mr. Turner (Suzie Davies; Charlotte Watts)
Best Cinematography
Winner Birdman, Emmanuel Lubezki
- The Grand Budapest Hotel, Robert D. Yeoman
Ida, (Ryszard Lenczweski and Lukasz Zal
Mr. Turner, Dick Pope
Unbroken, Roger Deakins
Best Costume Design
Winner The Grand Budapest Hotel, Milena Canonero
- Inherent Vice, Mark Bridges
Into the Woods, Colleen Atwood
Mr. Turner, Jacqueline Durran
Maleficent, Anna B. Sheppard
Best Editing
Winner Whiplash, Tom Cross
- American Sniper, Joel Cox and Gary Roach
Boyhood, Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel, Barney Pilling
The Imitation Game, William Goldenberg
Best Makeup and Hair-Styling
Winner The Grand Budapest Hotel
- Foxcatcher
Guardians of the Galaxy
Best Original Score
Winner The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
- The Imitation Game (Alexandre Desplat)
Interstellar (Hans Zimmer)
Mr. Turner (Gary Yershon)
The Theory of Everything (Jóhann Jóhannsson)
Best Original Song
Winner “Glory” from Selma
- “Lost Stars” from Begin Again
“I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell: I’ll Be Me
“Everything is Awesome” from The Lego Movie
“Grateful” from Beyond the Lights
Best Product Design
Winner The Grand Budapest Hotel (Adam Stockhausen; Anna Pinnock)
- The Imitation Game (Maria Djurkovic; Tatiana Macdonald)
Interstellar (Nathan Crowley; Gary Fettis, Paul Healy)
Into the Woods (Dennis Gassner; Anna Pinnock)
Mr. Turner (Suzie Davies; Charlotte Watts)
Best Sound Editing
Winner American Sniper
- Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken
Best Sound Mixing
Winner Whiplash
- American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
Best Visual Effects
Winner Interstellar
- Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
X-Men: Days of Future Past
Best Documentary
Winner CITIZENFOUR
- Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga
Best Documentary (Short Subject)
Winner Crisis Hotline: Veterans Press 1
- Joanna
Our Curse
The Reaper
White Earth
Best Short Film (Live Action)
Winner The Phone Call
- Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh
You can like our page on Facebook, follow us on Twitter, subscribe to our YouTube channel, or add us to your circle on Google+ to keep yourself updated on all the latest news around the web.